Daňová kalkulačka OSVČ pro rok 2024

Daňová kalkulačka OSVČ vypočte veškeré odvody osob samostatně výdělečně činných: daň z příjmů OSVČ, sociální pojištění OSVČ a zdravotní pojištění OSVČ.

Nacházíte se: Výpočet.cz Kalkulačka OSVČ Nejčastější dotazy Změny v dani z příjmu pro OSVČ

Změny v dani z příjmu pro OSVČ

S rokem 2024 nastane u daně z příjmů velký počet změn kvůli schválenému konsolidačnímu balíčku. Ten například ruší několik daňových výhod, které bude možné si naposledy uplatnit u příjmů za rok 2023 (tedy v daňovém přiznání podávaném během roku 2024).


Dochází ke zrušení:

  • daňové slevy za umístění dítěte v předškolním zařízení (tzv. školkovné),
  • daňové slevy na studenta,
  • odpočtu od základu daně za platby odborové organizaci,
  • odpočtu od základu daně za úhradu dalšího vzdělávání.


Dále dojde u příjmů za rok 2024 k úpravě podmínek pro vznik nároku na slevu na vyživovanou manželku/manžela tak, aby ji bylo možné uplatnit pouze v případě, že manžel/manželka pečují o dítě do 3 let. Podmínka výše ročních příjmů do 68 tis. Kč zůstává v platnosti.

Vyšší sazbu daně z příjmů fyzických osob, která činí 23 %, bude platit více lidí, konkrétně ti s příjmem ve výši trojnásobku průměrné mzdy (nyní ve výši čtyřnásobku průměrné mzdy). Pro příjmy za rok 2023 ještě bude platit původní hranice.

Minimální odvody OSVČ na důchodové pojištění výrazně vzrostou. V letech 2024 – 2026 dojde k postupnému navýšení minimálního vyměřovacího základu pojistného na důchodové pojištění OSVČ ze současných 25 % na 40 % průměrné mzdy (vždy o 5 % ročně). Zároveň budou OSVČ platit pojistné nejméně z 55 % základu daně (nyní z 50 % základu daně). Pro rok 2024 platí, že minimální vyměřovací základ pro výpočet zálohy na důchodové pojištění odpovídá 30 % průměrné mzdy.

Daň z příjmů právnických osob stoupne ze současných 19 % na 21 %. Změna bude opět platit až pro příjmy za rok 2024.

Dojde k omezení dalších daňových výhod, například daňové uznatelnosti při nákupu osobních aut pro podnikatelské účely, jež se budou vztahovat jen na první 2 mil. Kč z ceny vozu.

Už také nebude daňově uznatelný dar na reprezentaci do 500 Kč v podobě tzv. tichého vína (ačkoli nulová sazba spotřební daně zůstane u tichého vína i nadále).

Od roku 2024 také dochází ke sjednocení termínu, od kdy podnikatelé, kteří pokračují v činnosti z předchozího roku, musí začít hradit novou výši minimálních záloh platných pro další rok. Dosud platilo, že novou výši minimální zálohy pro další rok je nutné u zdravotního pojištění platit od ledna (a případně ji znovu navýšit po podání Přehledu OSVČ, vyjde-li nová záloha vyšší než ta stávající). U důchodového pojištění bylo nutné minimální zálohu navyšovat po podání Přehledu o příjmech a výdajích. Pouze podnikatelé, kteří s činností začínali, museli platit výši minimálních záloh (obou) v aktuální výši pro daný rok už od jeho počátku.

Nově toto bude platit také pro podnikatele, kteří pokračují v činnosti a platí minimální zálohy. Jejich novou výši pro daný rok musí začít u zdravotního i důchodového pojištění začít platit už od ledna. Další změna výše záloh pak může přijít po podání Přehledu. Vyjde-li v něm vyšší záloha na zdravotní nebo důchodové pojištění, je nutné ji začít hradit v nové výši od měsíce, který následuje po tom, ve kterém byl podán (nebo měl být podán) Přehled.