Daňová kalkulačka OSVČ vypočte veškeré odvody osob samostatně výdělečně činných: daň z příjmů OSVČ, sociální pojištění OSVČ a zdravotní pojištění OSVČ.
Při podání daňového přiznání v roce 2025 (za rok 2024) už se naplno projeví několik změn, které přinesl minulý rok konsolidační balíček.
Už nebude možné uplatnit:
Uplatnění daňové slevy na vyživovanou manželku/manžela je možné už jen v případě, že manžel/manželka pečují o dítě do 3 let. Podmínka výše ročních příjmů do 68 tis. Kč zůstává v platnosti beze změny.
I nadále zůstává zachována možnost odečítat bezúplatná plnění (dary) na dobročinné účely do 30 % ze základu daně. Standardně platí poloviční částka, byla však navýšena původně kvůli pandemii, posléze kvůli válce na Ukrajině. I nadále platí, že hodnota daru ale musí u fyzických osob v úhrnu přesáhnout 2 % ze základu daně anebo být aspoň ve výši 1000 Kč.
Vyšší sazba daně z příjmů fyzických osob, která činí 23 %, je stanovena jako trojnásobek, resp. 36násobek průměrné mzdy. U příjmů za rok 2024 jde o částku 131 901 Kč měsíčně, resp. 1 582 812 Kč ročně.
Minimální odvody OSVČ na důchodové pojištění postupně rostou. V letech 2024 – 2026 dochází k postupnému navýšení (vždy o 5 % ročně) minimálního vyměřovacího základu pojistného na důchodové pojištění OSVČ z původních 25 % na 30 % v roce 2024, 35 % v roce 2025 a konečných 40 % průměrné mzdy v roce 2026. OSVČ,které platí vyšší než minimální zálohy, se stanovuje vyměřovací základ jako 55 % základu daně (původně to bylo 50 % základu daně).
Daň z příjmů právnických osob se od roku 2024 zvýšila z původních 19 % na 21 %.
Od roku 2024 došlo také k omezení dalších daňových výhod, například daňové uznatelnosti při nákupu osobních aut pro podnikatelské účely, jež se budou vztahovat jen na první 2 mil. Kč z ceny vozu.
Už také není daňově uznatelný dar na reprezentaci do 500 Kč v podobě tzv. tichého vína (ačkoli nulová sazba spotřební daně zůstala u tichého vína i nadále).
Příjmy z prodeje cenných papírů a podílů na obchodní korporaci jsou i nadále osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob, ale od roku 2025 do výše 40 mil. Kč, je-li splněna podmínka časového testu mezi nabytím a prodejem (tři roky u cenných papírů, pět let u podílů obchodních korporací). Nad tuto hranici příjem podléhá zdanění, je ale možné ho snížit o poměrnou část výdajů související s pořízením investice.
Od roku 2025 se také mění pravidla pro výpočet obratu u podnikatelů, kteří jsou plátci DPH. Obrat se nově nebude počítat za dvanáct předcházejících měsíců, ale za kalendářní rok. Limit obratu ve výši 2 mil. Kč je ponechán beze změny, po jeho překročení se ale podnikatel stane plátcem DPH od začátku následujícího kalendářního roku.