Daňová kalkulačka OSVČ pro rok 2022

Daňová kalkulačka OSVČ vypočte veškeré odvody osob samostatně výdělečně činných: daň z příjmů OSVČ, sociální pojištění OSVČ a zdravotní pojištění OSVČ.

Nacházíte se: Výpočet.cz Kalkulačka OSVČ Nejčastější dotazy Jak si mohu snížit daňový základ?

Jak si mohu snížit daňový základ?

Nezdanitelné části základu daně upravuje § 15 zákona o daních z příjmů. Jejich název napovídá, že se jedná o položky odčitatelné od základu daně. Uplatňují se jen jednou ročně, takže až při ročním zúčtování daní, které provádí zaměstnavatel pracovníkům, kteří u něj podepsali Prohlášení k dani, nebo při podání daňového přiznání.

Bezúplatná plnění (dary)

Dary, které dnes spadají pod kolonku bezúplatných plnění, jsou nejčastěji finanční povahy. Fyzické osoby si od základu daně mohou dar odečíst, pokud jeho celková hodnota dosahuje minimálně 1000 Kč nebo je vyšší než 2 % základu daně. Maximálně je možné odečíst dar do výše 15 % základu daně. Za dar manželů ze společného majetku si odečte položku jen jeden z nich, nebo oba poměrnou částí.

Od základu daně můžete odečíst i dar v podobě služby, věci nebo nemovitosti, pokud je možné stanovit jeho hodnotu. Pokud ne, musíte postupovat podle zákona o oceňování majetku.

Daňový základ snížíte i za bezpříspěvkové dárcovství krve, plazmy, krevních destiček, kostní dřeně nebo rovnou orgánu. Za jeden bezplatný odběr krve nebo jejích složek si odečtete 3000 Kč. Darujete-li orgán, zvyšuje se odčitatelná položka na 20 000 Kč. Nově může daňový základ snížit i bezplatný odběr krvetvorných buněk (nárok neovlivní pouze proplacení cestovních výdajů spojených s odběrem), taktéž o 20 000 Kč. 

Každý dar musíte prokázat potvrzením od příjemce, tedy například charitativní organizace. V případě daru krve, darování orgánu nebo darování krvetvorných buněk je nutné nárok prokázat potvrzením od transplantačního centra, registru dárců kostní dřeně nebo jiného poskytovatele zdravotních služeb. Proplacení cestovních výdajů spojených s odběrem se nepovažuje za platbu za odběr.

Platby na penzijní připojištění a životní pojištění

Pokud jste si loni platili penzijní připojištění se státním příspěvkem, doplňkové penzijní spoření (III. pilíř) nebo životní pojištění, můžete si v letošním přiznání tyto platby odečíst od základu daně. 

U plateb do třetího pilíře je možné odečíst 24 000 Kč. Do daní si ale můžete uplatnit jen příspěvky, které přesahují 1000 Kč za měsíc. Tedy celkem jde o platby nad 12 000 Kč do 36 000 Kč ročně. 

Od základu daně můžete tyto platby odečíst, pokud máte výplatu plnění z těchto produktů sjednanou nejdříve po 60 měsících a zároveň nejdříve při dosažení 60 let. Pokud penzijní spoření zaniklo bez nároku na penzi, jednorázové vyrovnání nebo jednorázové plnění z penzijního pojištění a současně bylo vyplaceno odbytné nebo jiné plnění související se zánikem tohoto pojištění, nárok na uplatnění odpočtu zaniká. Částky, o které vám byl v uplynulých deseti letech z důvodu zaplacených příspěvků snížen základ daně, se stávají příjmem který musíte zdanit v období, kdy k zániku pojistky došlo. Nárok na odpočet prokážete potvrzením od penzijní společnosti.

V případě plateb na životní pojištění si můžete od základu daně odečíst maximálně 12 000 Kč (zde platby o žádnou částku nesnižujete). 

Abyste mohli odpočet za životní pojištění využít, nesmí smlouva připouštět výplatu jiného příjmu, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy (nejčastěji se v minulosti jednalo o mimořádné výběry). 

Opět platí, že pro vznik nároku na odpočet ve smlouvě musí být sjednána výplata pojistného plnění nejdříve v kalendářním roce, kdy dosáhnete 60 let. U smlouvy s pevně sjednanou pojistnou částkou pro případ dožití, kdy trvá pojistná doba od 5 do 15 let vč., musí být sjednána pojistná částka alespoň na 40 000 Kč a u pojistné doby nad 15 let částka alespoň ve výši 70 000 Kč. Zároveň je nutné, aby bylo pojištění sjednáno minimálně na dobu 5 let, a pojistník byl totožný s pojištěnou osobou. Nárok na odpočet zanikne, dojde-li k výplatě pojistného plnění, jiného příjmu (který nezakládá konec smlouvy) nebo k předčasnému ukončení smlouvy před tím, než uplyne 60 měsíců od jejího uzavření nebo dříve, než vám bude 60 let. Pak se všechny dosud uplatněné odpočty za pojistné na životní pojištění, o které jste si v posledních deseti letech snížili základ daně, stanou příjmem a vy je v daném roce musíte dodanit podáním daňového přiznání.

Výjimkou je situace v případě plnění, kdy vám vznikne nárok na starobní či invalidní důchod (pro invaliditu třetího stupně), stanete se invalidním (ve třetím stupni) nebo v případě smrti. Dodaňovat odpočty nemusíte ani v případě, že vám nebude vyplaceno pojistné plnění nebo odkupné a zároveň rezerva, kapitálová hodnota nebo odkupné bude přímo převedeno na jinou smlouvu soukromého životního pojištění splňujícího podmínky pro uplatnění tohoto odpočtu. Nárok na odpočet prokazujete potvrzením od pojišťovny. 

Úroky z úvěru na bydlení

Od základu daně si můžete odečíst také zaplacené úroky z úvěru na bydlení (týká se úvěrů ze stavebního spoření a hypoték) do 300 000 Kč ročně. Podstatné je, aby šly peníze na tzv. vlastní bytovou potřebu. V některých případech je možné i bytovou potřebu druhého z manželů, vašich dětí nebo vašich rodičů či prarodičů (obou z manželů). Pokud úvěr splácíte s druhým z manželů, uplatní si odpočet buď jeden z vás, nebo oba rovným dílem.

Splácíte-li úvěr za nákup pozemku, na kterém jste plánovali do čtyř let stavět, musíte do této doby výstavbu zahájit. Jinak nárok na odpočet zaniká a vy musíte již uplatněné částky dodanit. Nárok na odpočet prokazujete potvrzením od banky či stavební spořitelny.

Zkoušky ověřující další vzdělávání

Od daňového základu můžete odečíst i platbu za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání, maximálně do limitu 10 000 Kč. Jste-li zdravotně postižení, zvyšuje se limit na 13 000 Kč a pro osoby s těžkým zdravotním postižením pak na 15 000 Kč.

Zkoušky pochopitelně nesmí platit zaměstnavatel a vy si je nemůžete uplatňovat jako výdaj. Nárok prokazujete potvrzením o platbě za zkoušku.

Členské příspěvky odborové organizaci

Poslední odčitatelnou položkou od základu daně jsou platby za členské příspěvky odborové organizaci. Ty můžete odečítat do částky odpovídající 1,5 % zdanitelných příjmů, nejvýše ale do 3000 Kč. Nárok prokazujete potvrzením od odborové organizace.