Daňová kalkulačka OSVČ pro rok 2024

Daňová kalkulačka OSVČ vypočte veškeré odvody osob samostatně výdělečně činných: daň z příjmů OSVČ, sociální pojištění OSVČ a zdravotní pojištění OSVČ.

Nacházíte se: Výpočet.cz Kalkulačka OSVČ Nejčastější dotazy Co je to paušální výdaj na dopravu a za…

Co je to paušální výdaj na dopravu a za jakých podmínek ho mohu použít?

Na uplatnění paušálních výdajů na dopravu podle § 24 odst. 2 písm. zt) zákona o daních z příjmů má nárok poplatník, který:

  • vůz využívá k dosažení, zajištění či udržení zdanitelných příjmů, 

  • ho nepřenechává jiným osobám k soukromým účelům, 

  • neuplatňuje výdaj na dopravu ve skutečné výši.

Pak je možné za každý celý měsíc odečíst částku 5000 Kč za jedno motorové vozidlo (maximálně lze za tři vozidla). Metoda uplatnění výdajů se během roku nesmí měnit.

Pokud vozidlo používáte na dosažení, zajištění a udržení příjmu pouze zčásti a zčásti ho využíváte k osobním účelům, můžete uplatnit pouze část paušálu ve výši 80 % z 5000 Kč (krácený paušální výdaj).

Jestliže jste vozidlo pořídili či prodali v průběhu měsíce, použijete paušál krácený. 

Za vozidlo, které takto uplatňujete do zdanitelných výdajů dle §7, musíte zaplatit také silniční daň

Paušální výdaj už zahrnuje výdaje na pohonné hmoty a parkovné. Ale jestliže zařadíte vozidlo do obchodního majetku, můžete si uplatnit do výdajů i opravy, pojistné, odpisy atd. U pronajatého vozidla uplatňujete dále ještě pronájem, opravy a pojistné. Paušální výdaj nelze použít u vozidla, které je bezplatně vypůjčené a u vozidla pořízeného na úvěr, kdy vozidlo používáte na základě smlouvy o výpůjčce.